• kontakt@przedszkole2.cieszyn.pl
zapisy do przedszkola

Rodzice często stają w obliczu trudnej decyzji, do którego przedszkola zapisać swoje dziecko. Najlepszym sposobem na podjęcie tej decyzji jest rozważenie tego, co jest ważne dla Twojego dziecka i czego dla niego chcesz.

Jakie dokumenty należy dostarczyć przy zapisach do przedszkola?

Przede wszystkim należy pobrać wniosek ze strony internetowej przedszkola oraz oświadczenia dotyczące pracy rodziców/opiekunów i miejsca zamieszkania/zameldowania. Ich wypełnienie jest kluczowe, członkowie komisji rekrutacyjnej mogą domagać się dokumentów potwierdzających informacji w nich zawartych, jeśli pojawia się wątpliwości co do ich prawdziwości. Związane jest to z tym, że można otrzymywać punkty, w zależności od udzielonych odpowiedzi.

W Polsce wprowadzona została kilka lat temu rejonizacja przedszkoli. Nadal można zapisywać dzieci do innych przedszkoli niż ma się przydzielony ze względu na lokalizacje, jednak w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci mieszkające bliżej danego przedszkola. Oprócz tego otrzymuje się również punkty za wielodzietność, otrzymane orzeczenie o niepełnosprawności dziecka bądź rodzica/opiekuna, oraz inne. Standardowym załącznikiem wniosku jest również klauzula RODO. Dzieci z orzeczeniem (o potrzebie kształcenia specjalnego wydanym ze względu na niepełnosprawność) mogą starać się o przyjęcie do oddziałów integracyjnych lub oddziałów ogólnodostępnych .

Jak wypełnić formularz zgłoszeniowy?

Jest wiele rzeczy do rozważenia podczas wypełniania wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola. Musisz znać imię i nazwisko dziecka, datę urodzenia, adres i dane kontaktowe. Będziesz także musiał podać informacje o statusie zatrudnienia rodzica i jego poziomie wykształcenia. Na początku proces ten może wydawać się zniechęcający, ale gdy już masz przed sobą informacje, jego ukończenie powinno być znacznie łatwiejsze. Aby złożyć wniosek i dokumenty należy wysłać je zeskanowane lub dostarczyć osobiście do sekretariatu przedszkola zgodnie z terminem wyznaczonym przez Ministerstwo Oświaty.

Terminy i kryteria przyjęć

Dzieci, które mają 3 lata w dniu 31 grudnia bieżącego roku szkolnego lub wcześniej, mają prawo do przedszkola.

Co warto wiedzieć o rekrutacji do przedszkola?

Decyzja o zapisaniu dziecka do przedszkola jest bardzo ważna. Jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć o decyzjach o przyjęciu do przedszkola, zanim podejmiesz ostateczną decyzję.
Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, że istnieją dwa rodzaje przyjęć do przedszkola: zapis otwarty i zapis selektywny. Zapis otwarty oznacza, że Twoje dziecko może uczęszczać do dowolnej szkoły w dystrykcie, natomiast zapis selektywny oznacza, że dziecko może uczęszczać tylko do określonej szkoły w rejonie.

Kolejną rzeczą, którą musisz wiedzieć, jest to, czy Twoje dziecko kwalifikuje się do miejsca w swojej szkole strefowej, co będzie zależeć od liczby uczniów, którzy złożyli wniosek o przyjęcie do ich szkoły strefowej i liczby dostępnych miejsc w ich szkole strefowej. Jeśli nie kwalifikują się do miejsca w swojej szkole strefowej, to możesz wziąć udział w loterii o miejsce w innej szkole w dzielnicy. Jest wiele kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, do której szkoły zapisać dziecko. Jedną z najważniejszych jest preferowana lokalizacja przedszkola.